- Lagerstatus: Finns i lager
- Märke: LahtiPro skydds- och arbetskläder
- Art. ID: L4094701
- EAN: 5903755185969
- Vikt (c:a): 0.55kg
Tillgängliga alternativ
Snabbfakta — L4094701 Softshell-jacka dam
- Modell: L4094701
- EAN: 5903755185969
- Typ: Softshell-jacka dam med hood
- Storlek: S
- Färg: Svart-turkos
- Vattentäthet: 8000 mm
- Andningsförmåga: 3000 g/m²/24 h
- Fickor: 6 st
Dammodellen i softshell för utomhusarbete har en 3-lagers membranuppbyggnad med TPU, vattentäthet på 8000 mm och reflekterande element. Jackan finns i storlek S i färgen svart-turkos och är CE-märkt. LahtiPro.
Ytterplagget är tillverkat av softshell-tyg med rip-stop-kilar i 96 % polyester och 4 % elastan, 280 g/m². Fodret är mikrofleece. Elastanet ger töjbarhet i tyget, vilket håller rörligheten uppe vid armarbete, och TPU-membranet hanterar både väta och fukt inifrån med 3000 g/m²/24 h.
Därför väljer yrkeskvinnor softshell-jacka L4094701
Jackan väljs för kombinationen av väderskydd och rörlighet i ett och samma plagg. 3-lagers softshell med TPU-membran ger 8000 mm vattentäthet och 3000 g/m²/24 h andning, och 4 % elastan i 280 g/m²-tyget håller rörligheten uppe vid armarbete. Mikrofleecefodret ger värme på insidan, och reflekterande element ökar synligheten vid arbete i svagt ljus.
Så används softshell-jacka L4094701 i utomhusarbete
Jackan är byggd för arbete utomhus där väder och vind ska hållas ute men armarna ska röra sig fritt. Funktionerna som styr användningen är:
- 6 fickor: 4 yttre, varav 1 med dragkedja, och 2 inre
- Huva med breddjustering
- Hellång dragkedja med skydd
- Ärmar med kardborrejustering vid handlederna
- Reflekterande element för synlighet i svagt ljus
Tekniska Specifikationer
| Material, yttertyg | Softshell med rip-stop-kilar |
| Sammansättning | 96 % polyester, 4 % elastan |
| Tygvikt | 280 g/m² |
| Foder | Mikrofleece |
| Membran | TPU, 3-lagers |
| Märkning | CE |
Passar: Montörer som arbetar utomhus. Lagerarbetare med yttre fraktzoner. Fältpersonal inom service och underhåll. Trädgårds- och parkskötare. Truckförare vid lastzoner.
Typiska miljöer: Bygg och anläggning. Lager och logistik. Park och trädgård. Service och underhåll. Infrastruktur och vägarbete.
Vanliga frågor (FAQ)
Passar softshell-jacka L4094701 för arbete i ihållande regn?
Nej, inte för ihållande skyfall. Jackan har TPU-membran med 8000 mm vattentäthet, vilket motsvarar skydd mot regn men inte nedsänkning eller kraftigt skyfall under lång tid. Dragkedjeskyddet och den justerbara huvan hjälper att hålla vind och väta ute.
Hur fungerar de justerbara delarna på softshell-jacka L4094701?
Ja, jackan har justering i huva och ärmar. Huvan har breddjustering, ärmarna stängs med kardborre runt handlederna, och dragkedjan är hellång med skydd. Jackan har 6 fickor: 4 yttre, varav 1 med dragkedja, och 2 inre.
Vad skiljer softshell-jacka L4094701 från andra softshell-jackor?
Jackan är en dammodell med 3-lagers softshell och TPU-membran, 8000 mm vattentäthet och 3000 g/m²/24 h andning. Tyget är 280 g/m² med 4 % elastan och mikrofleecefoder, och jackan har reflekterande element samt CE-märkning.