Snabbfakta — Fiskars F1075038 Universalsax
- Märke: Fiskars
- Modell: F1075038
- EAN: 6424002019541
- Typ: Universalsax Classic
- Längd: 250 mm
- Blad: Rostfritt stål
- Utförande: För högerhänta
Fiskars Classic F1075038 är en stor universalsax på 250 mm med långa, rostfria blad. Den är gjord för sömnad och kontorsarbete där långa, jämna klipp behövs.
Bladen klarar även tjockare lager tyg samt kartong, folie och laminerade material. Handtagens ergonomiska form ger bättre komfort vid längre arbetspass.
När kommer universalsax F1075038 från Fiskars till sin rätt?
Saxen kommer till sin rätt vid sömnad och kontorsarbete, där det långa bladet ger en lång skärlinje i ett enda klipp. Bladen av rostfritt stål ger en långvarig skärprestanda, och en skruv gör det möjligt att justera bladens anpressning.
Passar universalsax F1075038 för sömnad och kontorsarbete?
Ja, saxen är avsedd för båda. Den hanterar följande material:
- tyg, även i tjocka lager
- kartong
- folie
- laminerade material
Tekniska Specifikationer
| Bladmaterial | Rostfritt stål |
| Justering | Skruv för bladens anpressning |
| Handtag | Ergonomisk form |
| Ersätter | 859863, 1005151 |
Används av: Skräddare och sömmerskor. Tapetserare. Kontorsadministratörer. Förpackare.
Vanlig inom: Textil- och konfektionsindustri. Sömnadsverkstäder. Kontor och administration. Förpackning och lager.
Vanliga frågor (FAQ)
Passar Classic universalsax F1075038 från Fiskars för vänsterhänta?
Nej, Classic F1075038 är utförd för högerhänta. Saxen har 250 mm långa rostfria blad och handtag med ergonomisk form för högerhand.
Kan Classic universalsax F1075038 från Fiskars klippa tjocka material?
Ja, saxen är avsedd för tjocka lager tyg samt kartong, folie och laminerade material. Skruven reglerar bladens anpressning.
Vad skiljer Classic universalsax F1075038 från Fiskars från andra universalsaxar?
Classic F1075038 har 250 mm långa blad av rostfritt stål, vilket ger en lång skärlinje vid sömnad och kontorsarbete. Den har också en skruv för att justera bladens anpressning.