- Lagerstatus: Finns i lager
- Märke: LahtiPro skydds- och arbetskläder
- Art. ID: L4012701
- EAN: 5903755142801
- Vikt (c:a): 0.90kg
Tillgängliga alternativ
Snabbfakta — L4012701 Huvtröja med dragkedja
- Modell: L4012701
- EAN: 5903755142801
- Typ: Huvtröja med dragkedja
- Storlek: S
- Material: 55 % bomull, 45 % polyester
- Tyngd: 270 g/m²
- Standard: EN ISO 13688
Huvtröja med dragkedja i blått och svart från LahtiPro, storlek S, för arbete i kyla och blåst. Materialet är 55 % bomull och 45 % polyester på 270 g/m², och tröjan är CE-märkt enligt EN ISO 13688.
Tre fickor stängs med dragkedja. Bröstfickan har vattentät dragkedja och är skyddad med tyg som skärmar av elektromagnetisk strålning (EMF).
Därför väljer yrkesfolk huvtröja L4012701
Tröjan är byggd för kallt och blåsigt arbete. Huvan är fodrad och har breddjustering, och den höga kragen skyddar mot kyla och vind. Dragkedjorna är vindtäta.
Ärmslut och nederkant avslutas med tjock dragsko, vilket håller värmen kvar. Bomull och polyester i 270 g/m² ger ett tjockare tyg än en vanlig tunn tröja.
Passar huvtröja L4012701 för kalla och blåsiga arbetsplatser?
Ja, den är konstruerad för skydd mot kyla och vind. Fodrad huva med breddjustering, hög krage, vindtäta dragkedjor och dragsko i ärmslut och nederkant bidrar till det.
Fickorna ger plats för smått och handmanövrerat material:
- Tre fickor med dragkedja.
- Bröstficka med vattentät dragkedja.
- Bröstfickan är skyddad med EMF-tyg.
Tekniska Specifikationer
| Färg | Blå-svart |
| Huva | Fodrad, breddjusterbar |
| Krage | Hög |
| Ärmslut och nederkant | Tjock dragsko |
| Dragkedjor | Vindtäta |
| CE | Ja |
Används av: Lagerarbetare. Montörer. Vaktmästare. Anläggningsarbetare.
Vanlig inom: Lager och logistik. Bygg och anläggning. Fastighetsskötsel. Industri.
Vanliga frågor (FAQ)
Fungerar huvtröja L4012701 för arbete i blåsigt väder?
Ja, tröjan har vindtäta dragkedjor, fodrad huva med breddjustering och hög krage. Ärmslut och nederkant har tjock dragsko, och materialet är 55 % bomull och 45 % polyester på 270 g/m².
Hur är bröstfickan på huvtröja L4012701 utförd?
Bröstfickan stängs med vattentät dragkedja och är skyddad med EMF-tyg. Tröjan har totalt tre fickor med dragkedja.
Vad skiljer huvtröja L4012701 från andra arbetströjor?
Den har vindtäta och vattentäta dragkedjor, en fodrad huva med breddjustering och en bröstficka med EMF-tyg. Tröjan är CE-märkt enligt EN ISO 13688.