Din kundvagn

Huvtröja Svart 320 g, XL, CE, LahtiPro

Huvtröja svart 320 g/m², XL, CE
Huvtröja Svart 320 g, XL, CE, LahtiPro
516.62 kr
Exkl. moms 413.30 kr
Mängdrabatt
20 eller mer 464.96 kr
Denna produkt skickas vanligtvis inom 1-2 vardagar efter lagt beställning. Leveranstiden är oftast 3-5 vardagar beroende på leveransadressen och fraktbolaget. Fraktpriset syns i kassan innan man skickar beställningen.

Snabbfakta — L4013104 Huvtröja

  • Modell: L4013104
  • EAN: 5903755147745
  • Typ: Huvtröja
  • Storlek: XL
  • Färg: Svart
  • Vikt: 320 g/m²
  • Material: 60 % bomull, 30 % polyester, 10 % viskos

Svart huvtröja i french terry, 320 g/m², storlek XL och CE-märkt, byggd för arbetsdagar där plagget ska hålla och kännas mjukt mot huden. LahtiPro har ett tätt tyg med ringspunnen bomull som ger slitstyrka och motstånd mot nötning.

Tyget är slätt på utsidan och har korsade öglor på insidan, som tar upp fukt och ger god bärkomfort. Den stora kängurulickan fram och den fodrade huvan med justerbara dragsnören hör till utförandet.

Därför väljer yrkesfolk huvtröja L4013104

Huvtröja L4013104 har ett tätt tyg i french terry på 320 g/m² med blandningen 60 % bomull, 30 % polyester och 10 % viskos. Den ringspunna bomullen ger hög densitet, mjukhet och släthet samtidigt som den står emot nötning.

Insidan med korsade öglor tar upp stora mängder fukt, vilket ger komfort vid långa pass. Polyesterandelen och viskosen kompletterar bomullen i materialet.

Så används huvtröja L4013104 i arbetsmiljö

Huvtröjan är utformad med detaljer som underlättar vardagsbruk:

  • Stor kängurulficka fram för verktyg och handskar.
  • Fodrad huva med dragsnören för justering.
  • Ärmslut och nederkant avslutade med ribbstickad kant.
  • CE-märkning.

Tekniska Specifikationer

Material60 % bomull, 30 % polyester, 10 % viskos
TygFrench terry med slät utsida och öglor på insidan
BomullRingspunnen
FickaStor kängurulficka fram
HuvaFodrad med justerbara dragsnören
Ärmslut och nederkantAvslutade med ribbkant

 

Vald av: Lagerarbetare som behöver ett tätt, mjukt plagg i XL.

Förekommer i: Lager och logistik, verkstadsindustri, byggarbetsplatser, bilverkstäder.

Vanliga frågor (FAQ)

Passar huvtröja L4013104 för tungt arbete under en längre dag?

Ja, den tål slitage tack vare ringspunnen bomull i french terry på 320 g/m². Tyget är tätt och tjockt, så plagget blir varmt vid fysiskt arbete inomhus.

Hur är huvtröja L4013104 konstruerad kring huva och fickor?

Huvan är fodrad och kan justeras med dragsnören. Fram sitter en stor kängurulficka, och ärmslut samt nederkant är avslutade med ribbkant.

Vad skiljer huvtröja L4013104 från andra huvtröjor?

Den är gjord i french terry på 320 g/m² med ringspunnen bomull och öglor på insidan som tar upp fukt, och den är CE-märkt i storlek XL.

Recensioner

Skriv en recension

OBS: HTML översätts inte!
Betyg:
Dålig Utmärkt
Captcha
Uppdaterat senast: 2026-10-24