Industriellt Blästerskåp 1000 L med Utsug
- Märke: Cormak
- Modell: KDP1000 + DC15
- Typ: Industriellt sandblästerskåp med cyklonutsug
- Arbetsutrymme: 850 l av totalt 1000 l
- Pistoler: Handpistol, fast monterad blästerpistol och blåspistol
- Dysor: 7 keramiska dysor ingår
- Öppning: Frontlucka med gasfjädrar
- Märkning: CE, EG-försäkran om överensstämmelse medföljer
Cormak KDP1000 är ett industriellt blästerskåp på 1000 liter för intensiv blästring av stora detaljer: fälgar och hjul, kåpor, maskinhus och tyngre konstruktionsdelar. Arbetsutrymmet på 850 liter ger plats att vända och placera detaljer som inte går in i ett vanligt verkstadsskåp.
Skåpet arbetar i ett slutet system, och tätningar runt om begränsar dammspridningen till arbetsplatsen. Cyklonutsuget DC15 ingår och för bort damm ur skåpet så att sikten mot arbetsstycket bibehålls under blästringen. Stommen är byggd i stålplåt och pulverlackerad.
Skåpet levereras för egen montering. Kompressor ingår inte och väljs efter dysa, arbetstryck och arbetsintensitet. Svensk bruksanvisning finns på begäran.
Vad utmärker ett industriellt blästerskåp på 1000 liter?
Två blästerpistoler ger två arbetssätt i samma skåp. Handpistolen riktar strålen exakt dit den behövs, medan den fasta pistolen sitter monterad i skåpet så att detaljen kan föras förbi strålen med båda händerna. Blåspistolen blåser bort blästermedel och damm från den färdiga detaljen innan skåpet öppnas. Frontluckan lyfts med gasfjädrar, vilket underlättar i- och urlastning av tunga delar. Belysning och ett brett siktfönster ger kontroll över resultatet även i svåråtkomliga partier. Avtappningen i botten av behållaren gör bytet av blästermedel enkelt.
Så används blästerskåpet i industri och verkstad
KDP1000 är framtaget för fordonsindustri, varvsindustri, flygindustri och kommersiella blästertjänster. Typiska arbeten är:
- renovering av fälgar i stål och aluminium
- borttagning av rost, korrosion, färg och gamla lackskikt
- rengöring av profiler och stålkonstruktioner
- blästring av maskinhus, kåpor, motordelar och hjulupphängningsdelar
- förbehandling före pulverlackering, svetsning och galvanisering
Tekniska Specifikationer
| Märke | Cormak |
| Modell | KDP1000 + DC15 |
| Volym | 1000 l |
| Arbetsutrymme | 850 l |
| Arbetstryck | 4–8 bar |
| Blästermedel | Korund, glasblästermedel, sand |
| Strömförsörjning | 230 V / 50 Hz |
| Innermått (B x D x H lägsta/högsta punkt) | 1120 x 900 x 420/820 mm |
| Yttermått | 1270 x 1000 x 1800 mm |
| Vikt | 149 kg |
Förpackningen innehåller
- Blästerskåp Cormak KDP1000
- Cyklonutsug DC15
- Handpistol för blästring
- Fast blästerpistol för montering i skåpet
- Blåspistol
- 7 keramiska dysor
- 2 integrerade gummihandskar
- Belysning av arbetsutrymmet
- EG-försäkran om överensstämmelse
Passar: Blästeroperatörer, pulverlackerare, fälgrenoverare, underhållsmekaniker och plåtslagare som arbetar med stora och tunga detaljer.
Typiska miljöer: Fordonsindustri, varv, flygindustri, pulverlackeringar, galvaniseringsanläggningar och företag som säljer blästring som tjänst.
Vanliga frågor (FAQ)
Hur stora detaljer ryms i Cormak KDP1000 blästerskåp?
Cormak KDP1000 blästerskåp har innermåtten 1120 x 900 mm och en invändig höjd på 420 mm vid lägsta punkten och 820 mm vid högsta. Detaljer högre än 420 mm måste placeras under den högre delen av taket, och inget får vara högre än 820 mm. Arbetsutrymmet är 850 liter.
Vad används den fasta pistolen och blåspistolen till i Cormak KDP1000 blästerskåp?
Den fasta pistolen i Cormak KDP1000 sitter monterad i skåpet, så att operatören kan hålla och vända detaljen med båda händerna framför strålen. Handpistolen används när strålen ska riktas mot ett bestämt ställe. Blåspistolen blåser bort kvarvarande blästermedel och damm från den rengjorda detaljen innan den tas ut.
Vad skiljer Cormak KDP1000 blästerskåp från ett blästerskåp på 450 liter?
Cormak KDP1000 har 900 mm invändigt djup och upp till 820 mm höjd, mot 650 mm djup och 630 mm höjd i Cormak KDP450TOP på 450 liter. KDP1000 levereras dessutom med både hand- och fast blästerpistol, blåspistol och 7 keramiska dysor, mot en pistol med 4 dysor. Med 149 kg mot 105 kg och 1800 mm höjd kräver skåpet mer golvyta och takhöjd i verkstaden.