Din kundvagn

Jeansbyxor Blå med Förstärkningar S, CE, LahtiPro

Arbetsbyxor jeans blå, förstärkta, strl S, CE
Jeansbyxor Blå med Förstärkningar S, CE, LahtiPro
524.59 kr
Exkl. moms 419.67 kr
Mängdrabatt
10 eller mer 472.13 kr
Denna produkt skickas vanligtvis inom 1-2 vardagar efter lagt beställning. Leveranstiden är oftast 3-5 vardagar beroende på leveransadressen och fraktbolaget. Fraktpriset syns i kassan innan man skickar beställningen.

Snabbfakta — L4051801 Arbetsbyxor i jeans

  • Modell: L4051801
  • EAN: 5903755152077
  • Typ: Arbetsbyxor i jeans, blå
  • Storlek: S
  • Material: 60 % bomull, 20 % polyester, 20 % rayon
  • Fickor: 16 st, varav 3 med dragkedja
  • Märkning: CE

Jeansbyxor i blått med förstärkningar för montörer och hantverkare som behöver många fickor och knäfickor för knäskydd, från LahtiPro. Byxorna har 16 fickor, varav 3 med dragkedja, och är CE-märkta i storlek S.

Framsidan av benen, knäfickorna, montörsfickorna, sidofickorna och benens nederdel är förstärkta med 300D polyester som tål nötning. Dubbla sömmar och extra förstärkning av sömmarna i grenen ger ökad hållfasthet där slitaget är störst.

När kommer arbetsbyxor i jeans L4051801 till sin rätt?

Byxorna passar när arbetet sker på knä, med verktyg i fickor och bälte och med hög belastning på grenen och benens nederdel. Fickindelningen och förstärkningarna är byggda för det:

  • 16 fickor, varav 3 med dragkedja
  • montörsfickor och ficka för mobiltelefon
  • 6 hållare för hammare och måttband
  • knäfickor för knäskydd
  • hål för nyckelknippa och hällor för bälte

Så används arbetsbyxor i jeans L4051801 i montage och hantverk

Midjans bredd justeras med resårband, och benen kan förlängas med 2,5 cm. Förstärkningarna i 300D polyester skyddar de utsatta partierna mot nötning, medan bomullsblandningen på 60 % bomull, 20 % polyester och 20 % rayon utgör övrigt tyg. En identifikationslapp finns insydd.

Tekniska Specifikationer

Förstärkningsmaterial300D polyester
Förlängning av benen+2,5 cm
MidjejusteringResårband
SömmarDubbla sömmar, extra förstärkning i grenen
FickorMontörsfickor, sidofickor, knäfickor, mobilficka
ÖvrigtHål för nyckelknippa, bälteshällor, identifikationslapp

 

Passar: Montörer som arbetar mycket på knä.

Typiska miljöer: Montage och installation.

Vanliga frågor (FAQ)

Passar arbetsbyxor i jeans L4051801 för arbete på knä?

Ja, byxorna har knäfickor för knäskydd och förstärkning av benens framsida med 300D polyester. Knäskydd ingår inte i uppgiften om vad som medföljer.

Kan benlängden justeras på arbetsbyxor i jeans L4051801?

Ja, benen kan förlängas med 2,5 cm, och midjan justeras med resårband.

Vad skiljer arbetsbyxor i jeans L4051801 från andra arbetsbyxor?

Byxorna har 16 fickor, varav 3 med dragkedja, 6 hållare för hammare och måttband samt förstärkning i 300D polyester på ben, knän och benens nederdel. Materialet är jeans med 60 % bomull, 20 % polyester och 20 % rayon.

Recensioner

Skriv en recension

OBS: HTML översätts inte!
Betyg:
Dålig Utmärkt
Captcha
Uppdaterat senast: 2026-10-23