- Lagerstatus: Finns i lager
- Märke: LahtiPro skydds- och arbetskläder
- Art. ID: L4051706
- EAN: 5903755151988
- Vikt (c:a): 1.02kg
Snabbfakta — L4051706 Arbetsbyxor jeans
- Modell: L4051706
- EAN: 5903755151988
- Typ: Arbetsbyxor i jeans, svarta
- Storlek: 3XL
- Material: 70 % bomull, 28 % polyester, 2 % elastan
- Passform: Slim fit
- Fickor: 12 st, varav 2 med tryckknapp
Svarta arbetsbyxor i stretchjeans, storlek 3XL, med slim fit, 12 fickor och CE-märkning. Byxorna från LahtiPro har dubbla sömmar och extra förstärkning i grenen.
Fickor och knäskyddsfickor är förstärkta med 600D polyester som tål nötning. Midjan justeras med en konstruktion med resårband, och en av fickorna är avsedd för mobiltelefon och har EMF-skyddande tyg.
Fördelarna med arbetsbyxor jeans L4051706
Stretchen i tyget ger rörlighet i arbetsställningar, och sömmarna är förstärkta där slitaget är störst. Det här är byxornas viktigaste egenskaper:
- Dubbla sömmar och extra förstärkning av sömmarna i grenen.
- 600D polyester på fickor och knäskyddsfickor som motstår nötning.
- Midjejustering med resårband.
- Mobilficka med EMF-skyddande tyg.
- Hammarhållare, nyckelring och bälteshällor.
Så används arbetsbyxor jeans L4051706 i verkstad och på arbetsplats
Byxorna är byggda för arbete där verktyg och mobil bärs på kroppen. De 12 fickorna, varav 2 med tryckknapp, rymmer det som ska vara nära till hands, och hammarhållaren avlastar fickorna.
Knäskyddsfickorna gör att knäskydd kan användas vid arbete på knä. Slim fit ger en smal passform, och ID-lappen i byxorna används för märkning.
Tekniska Specifikationer
| Tygets sammansättning | 70 % bomull, 28 % polyester, 2 % elastan |
| Förstärkningsmaterial | 600D polyester på fickor och knäskyddsfickor |
| Sömmar | Dubbla sömmar, förstärkta i grenen |
| Midja | Justerbar med resårband |
| Detaljer | Nyckelring, hammarhållare, bälteshällor, ID-lapp |
| Färg | Svart |
| Märkning | CE |
Passar: Snickare med behov av hammarhållare och knäskydd, mekaniker, montörer, lagerarbetare.
Typiska miljöer: Byggarbetsplatser, verkstäder, montageföretag, lager och logistik.
Vanliga frågor (FAQ)
Passar arbetsbyxor jeans L4051706 för arbete som kräver knäskydd?
Ja, byxorna har knäskyddsfickor förstärkta med 600D polyester. Knäskydden ingår inte i datan för byxorna.
Hur justeras midjan på arbetsbyxor jeans L4051706?
Midjevidden justeras med en konstruktion med resårband. Byxorna har dessutom bälteshällor, så bälte kan användas.
Vad skiljer arbetsbyxor jeans L4051706 från andra arbetsbyxor?
Byxorna är sydda i stretchjeans med 70 % bomull, 28 % polyester och 2 % elastan. De har 12 fickor, en mobilficka med EMF-skyddande tyg, hammarhållare och dubbla sömmar.