Din kundvagn

Slippapper PS30D 115 mm Korn 60 Rulle 50 m, Klingspor

Slippapper PS30D 115 mm korn 60 | Klingspor
Slippapper PS30D 115 mm Korn 60 Rulle 50 m, Klingspor
496.19 kr
Exkl. moms 396.95 kr
  • Lagerstatus: Finns i lager
  • Märke: Övriga
  • Art. ID: KN174088
  • EAN: 4014855053124
  • Vikt (c:a): 1.00kg
Denna produkt skickas vanligtvis inom 1-2 vardagar efter lagt beställning. Leveranstiden är oftast 3-5 vardagar beroende på leveransadressen och fraktbolaget. Fraktpriset syns i kassan innan man skickar beställningen.

Snabbfakta — Klingspor KN174088 Slippapper på rulle

  • Märke: Klingspor
  • Modell: KN174088
  • EAN: 4014855053124
  • Typ: PS 30 D
  • Bredd: 115 mm
  • Längd: 50 m
  • Kornstorlek: 60

Klingspor PS30D är ett slippapper på rulle, 115 mm brett och 50 m långt, med korn 60 för slipning av trä, färg, lack och spackel.

Rullen har papper av typ D som bärare och halvöppet strö av aluminiumoxid, fäst med syntetharts. Papperet säljs per rullängd och kapas till önskat format.

Därför väljer målare och snickare Klingspor PS30D

Rullformatet med 50 m längd passar när slippapper ska kapas i egna längder, till exempel till slipkloss eller handslipning. Aluminiumoxid i halvöppet strö och bindemedel av syntetharts ger ett papper för ytbehandlingsarbete.

Bredden 115 mm gör att rullen går att dela och använda i samma format som många slipklossar och handslipare. Korn 60 tar bort färg- och lackskikt samt jämnar ut spackel och trä i ett steg före finare korn.

Passar PS30D för färg, lack och spackel samt trä?

Ja, Klingspor PS30D är avsett för slipning av trä, färg, lack och spackel. Papper av typ D med halvöppet aluminiumoxidströ och syntetharts som bindemedel ligger bakom det användningsområdet.

Användningsområden:

  • Slipning av trä
  • Slipning av färg och lack
  • Slipning av spackel

Tekniska Specifikationer

PapperstypD
StröAluminiumoxid, halvöppet
BindemedelSyntetharts
FörsäljningsenhetPer rullängd

 

Lämplig för: Målare som skrapar och slipar gamla färgskikt. Snickare som slipar trä för hand. Spackelarbetare som jämnar ut spackelytor. Lackerare som slipar lackerade ytor.

Branscher: Måleri. Snickeri. Byggbranschen. Fastighetsunderhåll.

Vanliga frågor (FAQ)

Passar Klingspor PS30D för slipning av både trä och spackel?

Ja, Klingspor PS30D är avsett för trä, färg, lack och spackel. Rullen är 115 mm bred, 50 m lång och har korn 60 med aluminiumoxid i halvöppet strö.

Vilket kornsteg har Klingspor PS30D på rullen?

Klingspor PS30D har korn 60. Rullen är 115 mm bred och 50 m lång, med papper av typ D och bindemedel av syntetharts.

Vad skiljer Klingspor PS30D från andra slippapper?

Klingspor PS30D har papper av typ D med halvöppet strö av aluminiumoxid och syntetharts som bindemedel. Det säljs som rulle, 115 mm bred och 50 m lång, i korn 60.

Recensioner

Skriv en recension

OBS: HTML översätts inte!
Betyg:
Dålig Utmärkt
Captcha
Uppdaterat senast: 2026-10-22