Snabbfakta — Klingspor KN269435 Våt- och torrslippapper
- Märke: Klingspor
- Modell: KN269435
- EAN: 5907560000172
- Typ: PS 8 A
- Kornstorlek: 100
- Arkstorlek: 230 x 280 mm
- Antal: 50 st per set
- Slipmedel: Kiselkarbid
Klingspor KN269435 är ett våt- och torrslippapper av typ PS 8 A i arkformat 230 x 280 mm med korn 100, levererat som set om 50 st. Slipmedlet är kiselkarbid med full strö på ett latexerat papper av typ A.
Pappret tål både våt och torr slipning och används på metall, plast, färg, lack och glas. Sålt i hela förpackningar om 50 ark.
När kommer PS 8 A KN269435 från Klingspor till sin rätt?
Vid våtslipning av plåt efter grundning, där maskinslipning på blött underlag är det primära användningsområdet. Samma ark används torrt eller vått på färg, lack och plast.
Kiselkarbid med hartsbindning på latexerat pappersunderlag ger ett ark som hanterar både vattenkylning och torrslipning utan att behöva bytas mot annan typ.
Så används PS 8 A KN269435 från Klingspor i måleri och ytbehandling
Pappret passar för följande arbeten:
- Våtslipning av plåt efter grundning
- Slipning av färg och lack, torrt och vått
- Slipning av plast, torrt och vått
- Bearbetning av metall- och glasytor
- Framställning av metallografiska prover
Tekniska Specifikationer
| Underlag | Latexerat papper typ A |
| Bindemedel | Harts |
| Strö | Fullt strö |
| Användning | Torr och våt slipning |
| Material som slipas | Metall, plast, färg, lack, glas |
Förpackningen innehåller
- 50 st slipark 230 x 280 mm, korn 100
Används av: Billackerare och plåtslagare som slipar plåt efter grundning. Målare som mellanslipar lack. Plastbearbetare. Metallografer som förbereder prover.
Vanlig inom: Måleri och ytbehandling. Plåtslageri. Plastbearbetning. Metallografiska laboratorier.
Vanliga frågor (FAQ)
Passar PS 8 A KN269435 från Klingspor för slipning av plåt efter grundning?
Ja. Våtslipning av plåt efter grundning är ett uttryckligt användningsområde för PS 8 A. Pappret har korn 100 och slipmedel av kiselkarbid, så det är avsett för förslipning och mellanslipning snarare än grov avverkning.
Går PS 8 A KN269435 från Klingspor att använda både torrt och vått?
Ja. Arket är konstruerat för både torr och våt slipning på färg, lack och plast. Underlaget är latexerat papper typ A, slipmedlet kiselkarbid och bindemedlet harts. Arkstorleken är 230 x 280 mm.
Vad skiljer PS 8 A KN269435 från Klingspor från andra slippapper?
Det slipar med kiselkarbid på latexerat papper typ A och är avsett för våtslipning, vilket skiljer det från torrslippapper på vanligt underlag. Det levereras som set om 50 ark med korn 100.