Snabbfakta — Klingspor KN269289 Vattenslippapper
- Märke: Klingspor
- Modell: KN269289
- EAN: 5907560000240
- Typ: PS 8 A
- Kornstorlek: 320
- Format: 230 x 280 mm
- Mineral: Kiselkarbid
- Förpackning: 50 st
Klingspor PS 8 A är ett vattenslippapper i arkformat 230 x 280 mm med korn 320, avsett för fin- och mellanslipning av metall, plast, färg, lack och glas, både torrt och vått.
Arken har latexbehandlad pappersbaksida typ A och full beläggning av kiselkarbid, bundet med harts. Sats om 50 ark säljs som helförpackning.
Därför väljer målare och lackerare PS 8 A korn 320
Valet av PS 8 A motiveras av att samma ark klarar både våt- och torrslipning av lack, färg och plast. Kornet 320 ger en fin yta inför nästa skikt.
Konstruktionen består av:
- Latexbehandlat papper typ A som underlag
- Kiselkarbid i full beläggning
- Hartsbindning
Var kommer PS 8 A till sin rätt?
PS 8 A används framför allt för maskinell våtslipning av plåt efter grundning samt för slipning av färg, lack och plast, torrt eller vått.
Användningsområdena omfattar:
- Metall- och plastytor
- Färg och lack
- Glas
- Framställning av metallografiska prov
Tekniska Specifikationer
| Underlag | Latexbehandlat papper typ A |
| Slipmedel | Kiselkarbid, full beläggning |
| Bindemedel | Harts |
| Arkstorlek | 230 x 280 mm |
Förpackningen innehåller
- 50 ark per förpackning
Används av: Lackerare, plåtslagare, billackerare, plastbearbetare, metallografer.
Vanlig inom: Måleri, plåtslageri, plastbearbetning, glasbearbetning, metallografi.
Vanliga frågor (FAQ)
Passar PS 8 A från Klingspor för slipning av plåt efter grundning?
Ja, Klingspor PS 8 A är avsett för maskinell våtslipning av plåt efter grundning. Med korn 320 ger det en fin yta, men inte tillräcklig avverkning för grov slipning.
Kan Klingspor PS 8 A användas både torrt och vått?
Ja, Klingspor PS 8 A används på färg, lack och plast både torrt och vått. Arken är 230 x 280 mm och säljs 50 st per förpackning.
Vad skiljer PS 8 A från Klingspor från andra slippapper?
PS 8 A har kiselkarbid i full beläggning på latexbehandlat papper typ A med hartsbindning, vilket gör det lämpat för våtslipning. Korn 320 placerar det som finslip för färg, lack och plast.